מדי פעם אתם מוציאים את האופניים לפארק העירוני או סיבוב באיזור. אבל מה אם אתם רוצים לגוון קצת את הכושר שלכם ולצאת לטיול עם האופניים במקומות ממש יפים? אורית ממליצה על 5 סינגלים כייפיים שמתאימים לרוכבים מתחילים

כתבה: אורית ברנע, פורסם במקור ב bikepanel.co.il
צילמו: אורית ברנע, אבירן גורן, גיאחה, יואב לביא

לפני שנים, הטלפון צלצל. על הקו יוני (שם בדוי), נוצר בינינו קשר דרך פורום טיולי אופניים המיתולוגי ב"תפוז" ורצינו לרכב ביחד. כמה מילים וסגרנו על רכיבה משותפת, שאמורה היתה להתאים להיותי רוכבת מתחילה אז. כמובן שאספתי אותו וכמובן שהוא הכין מסלול ועוד איזה מסלול.

הבחור, שידע שאני בשלבי ההתחלה לקח אותי למסלול שמתחיל בחניון האגם למרגלות בית אורן ומטפס להר שוקף, ולקינוח גם יורד את סינגל השוקף שהוא אחד הסינגלים היותר מאתגרים שבהם התברכה ארצנו. העלייה להר שוקף היא אתגר לא קטן ולכן מיותר לציין שבחלקים ניכרים ממנה הרכיבה התחלפה בהליכה. הכניסה לסינגל השוקף אינה דרמטית באופן מיוחד אבל מתחילה בגינת סלעים קטנה. בהמשך מתפתל הסינגל במנהרות עצים של חורש טבעי ומתובל בירידות בזוויות מאתגרות ולקראת סיום מתוגמל הרוכב גם בקטע מדרגות סלע קופצני. אני לא זוכרת הרבה מהמפגש הראשון עם הסינגל הזה מלבד ההתפעמות מהעובדה שאנשים רוכבים "את זה" ובדיעבד היום הזה נחקק בזכרוני. ימים רבים אחרי הרכיבה מצאתי את עצמי מחפשת במפה את המסלול המדויק שעשינו ואני נשבעתי לעצמי שעוד אחזור לשם.

הצטרפו חינם לשירות

הצטרפו חינם ותהנו מהתכנים האיכותיים שלנו ישירות לתיבת המייל שלכם.מאשר משלוח פרסום, דיוורים ועידכונים

זה היה הדייט הראשון שלי עם סינגל (והדייט האחרון עם יוני). במקרה שלי הקושי להתמודד עם המסלול עבד בכיוון החיובי אבל במקרים רבים, חוויה כמו הנ"ל גורמת ל"אנטי" ולטראומה שמתבטאים בשלב מאוחר יותר בחרדה מסינגלים. כמה פעמים יצא לי לשמוע שיחות בין רוכבים לגבי מסלול מתוכנן שבהן חלק מהרוכבים שמעו שיש במסלול סינגלים והודיעו שזה לא מתאים להם. הפוביה הקשה היא בדרך כלל נחלתם של אלה שהטעימה הראשונית של סינגלים היתה מעבר ליכולת הסיבולת או הטכניקה שלהם. ולכן אני בעד להתחיל מההתחלה ולא מהסוף ובמנות קטנות ומתוקות.

סינגל הוא בהגדרתו שביל צר שרוחבו מאפשר מעבר של רוכב אחד. זה עדיין לא אומר כלום ובטח ובטח לא אומר שיש ממה לפחד. אלמנט הקושי בסינגלים מתחלק לשני מישורים: הטופוגרפיה (מישור, עלייה או ירידה) והתכסית (אדמה מהודקת, סלעים, אבנים קטנות מתגלגלות, דש-דש וכד'). בין שני המישורים הנ"ל קיים מגוון רחב של שילובים ומכאן גם דרגות קושי משתנות. אפשר גם להוסיף ולומר שאותו סינגל יכול להשתנות ברמת הקושי שלו בימים שונים בעונות שונות (בתנאי יובש-דרדרת קשה ובתנאי רטיבות-סלעים חלקים). בנוסף, אותו סינגל בעלייה ובירידה, כמו שני שבילים שונים.

אז מי שרוצה לטעום טעימה עדינה של סינגלים מוזמן להצטרף אליי ל-5 מתאבנים עדינים שאחריהם יוכל להחליט אם בא לו גם מנה עיקרית וקינוח. (ההמלצות מיועדות לרוכבים בראשית דרכם).

הסינגל בשמורת טוף כרם מהר"ל

הטעימה השניה שבחרתי ממוקמת בשמורת הטבע טוף כרם מהר"ל. הסינגל עובר בעמק שלמרגלות מה שהיה פעם הר געש תת ימי ובחלקו התחתון מתפתל בין עצי זית עתיקים. הסינגל הזה הוא מישורי בחלקו הראשון ובמגמת ירידה בחלקו השני ואין בו סלעים. בקטע קטן באמצעו יש קטע ירידה מעט תלול אך מהנה ביותר. המלצתי היא לתכנן מסלול שמתחיל בישוב כרם מהר"ל, לרכב בעמק מהר"ל בין המטעים ולקנח בסינגל הנ"ל אליו נגיע ברכיבה מהשביל הלבן שמטפס לחניון שבילי רון. כ- 200 מ' לאחר תחילת השביל יש מזלג שבו ניקח את השביל הימני במגמת ירידה. נמשיך לרכב עם השביל עד שמצד ימין נבחין בגשרון ירוק של קק"ל שמכניס אותנו לסינגל.

 

הסינגל של קצרין

אם אתם נמצאים בצפון באיזה חופשה משפחתית עם הילדים, ומחפשים אטרקציה לרכיבה, כדאי להציץ בסינגל קצרין. היינו מבררים עם קק"ל ליתר בטחון האם הוא מתוחזק, כי נרשמו זיופים ברמת האחזקה של סינגלי קק"ל באיזור לאחרונה – והסינגל הזה סבל מקוצים שלא נוקו בקיץ. אורכו של הסינגל כ 14.5 ק"מ והגובה המצטבר שמדדנו בו הוא כ 200 מטרים בלבד, מה שאומר סינגל קל יחסית לרוכבים מתחילים עד בינוניים.

ההתחלה: בדרך 4*4 רגילה שהופכת למסלול הליכה\רכיבה סלול באספלט צר. יורדים מעט כדי להגיע לעלייה קשה ותלולה, ואז נכנסים לאיזור של רכיבה במגמת עליה מאוד מתונה בשדות הצמודים לעיר. נוף רמת הגולן הפתוח גלוי בחלק הראשון של הסינגל. אחרי המקטעים המישוריים יחסית בחלק הראשון של הסינגל, חוצים לצד השני של כביש במעבר ניקוז תת קרקעי. תגיעו לאיזור ובו תערוכת פסלי חוץ מעניינים, וליער קצרין, תוך שאתם רוכבים בפיתולים רבים שיצרו עז הרים תשתיות – בוני הסינגל, שניכר שניסו לייצר מקסימום סינגל מתא שטח קטן יחסית.

לכתבה על הסינגל

יער להב ליד באר שבע

סינגל להב ("דה פירסט" יש לומר) הינו חלק מתכנית עתידית גדולה של קק"ל בשיתוף עם אדריכל הנוף ארז לוטן, לבנות בין 7 ל 8 שבילים ברמות שונות, מקלה-בינונית ועד בינונית-אתגרית, בין יער להב ליער כרמים הסמוך. כ 90 ק"מ סה"כ. סינגל הזה נחשב היום לאחד היקרים ביותר בתקציב לקילומטר שנבנו בישראל – קק"ל נתקעה בבניתו תקופה ארוכה, אולם כעת הוא מוכן וטוב שהושלם.

היער ממוקם בין הנגב הצפוני לדרום שפלת יהודה ודרום הרי חברון, בקרבת היישובים דביר, להב, להבים ואשכולות. היער ניטע בשנת 1952 ושטחו כ 30,000 דונמים. גובהו של היער מגיע עד לכדי 550 מטרים מעל פני הים ושורר בו אקלים יבש וערבתי (מדברי למחצה), עם כמות משקעים שנתית שבין 300 ל 400 מילימטרים, עובדה שמאפשרת רכיבה רציפה לאורך כל עונות השנה.

אורך הסינגל כ 13.5 ק"מ וההמלצה לרכוב אותו נגד כיוון השעון. הגובה המצטבר אינו עולה על 250 מטרים שזה לא המון אבל יש עליות, במיטב ז'אנר חוקי הבנייה המשטחים כל הר לשיפועים קלים לטיפוס יחסית- בעיקר מטעמים של תחזוקה ועמידות השביל.

אופי הקרקע יציב וזורם ללא אלמנטים טכניים מיוחדים לאורכו, אבל כולל לא מעט פניות סיבוביות וברמים בנויים ומדויקים שיתאימו גם לרוכבים מתחילים יחסית ברכיבת סינגלים.  

אם אתם רוכבים בעלי כושר בינוני ומעלה ורמה טכנית בסיסית, 2 הקפות יספקו לכם את מנת הFix הנדרשת לרכיבת שבת הגונה בת שעתיים לערך. רוכבים חזקים מאוד יכולים לסגור שלוש הקפות בביקור כזה, ולהרוויח אימון מצוין לתחרות הבאה.

לכתבה המלאה על הסינגל

שמורת אלוני יצחק ליד גבעת עדה

הטעימה הראשונה שבחרתי ממוקמת בשמורת יער אלוני יצחק שנמצא מדרום לגבעת עדה. זהו יער אלונים קסום שמרושת בשבילי הליכה. בשבילים אלה ניתן גם לרכוב ומלבד נקודה אחת או שתיים אין שם קושי מיוחד. האזור הוא מישורי ואפשר להעביר שם שעה בכיף וגם לרכב הלוך וחזור בשבילים השונים. מנסיוני, אפשר לרכב גם כמה פעמים את אותו שביל וזה ממש מהנה. למי שרוצה להאריך את המסלול, מומלץ להכין מראש מסלול שישלב שבילים לבנים באזור (יש הרבה). מומלץ להגיע באמצע השבוע ולא בסוף השבוע שבדרך כלל עמוס יותר בהולכי רגל.

מומלץ לחנות בחניה של בית הספר/כפר הנוער  שנמצא מול היער או בכניסה לשמורה (דרומה מבית הספר בהמשך הכביש מצד ימין). בכניסה לשמורה החניה לא מסודרת והיא בצד הכביש.

סינגל בארי

רבות נכתב על סינגל בארי שהוא מראשוני הסינגלים הרשמיים שנבנו ונפתחו לקהל הרוכבים בארץ. פידבקים מהקוראים על הכתבה העידו שהמקום מטעה, והוא לא מתאים למתחילים גם אם חלקים ניכרים ממנו כן, ועל כן נוסיף פה אזהרה – יתכן שהוא הדרגה הבאה אחרי הסינגלים שרשמנו קודם.

מה שמאפיין אותו הוא שגם רוכבים מתקדמים וגם מתחילים יכולים להנות בו מאוד. המתחילים צריכים להזהר מעט יותר בקטעים הטכניים אבל ברגע ששולטים במהירות ונזהרים הוא בהחלט עביר גם למתחילים, ואין בו סלעים (למעט בנקודה אחת או שתיים ליד ערוץ הנחל). סיפור הדרך מופיע בקישור המצורף והשילוט לאורך השביל מאוד ברור אבל אם זהו ביקורכם הראשון בסינגל כדאי לתאם ציפיות. הסינגל מישורי ברובו אך יש קטעי טיפוס קצרים ובמספר מקומות ישנם קטעי רכיבה של גבעות קטנות שדורשות מעבר של ירידות די תלולות שאחריהן טיפוס די תלול. מנסיוני האישי ומרכיבה עם רוכבים מתחילים אלו קטעים שיכולים להרתיע והסוד להצלחה הוא פשוט לשמור על מומנטום. המהירות שנצברת בירידה תביא אתכם בביטחה לטיפוס מוצלח של העליה. ברגע של היסוס, כדאי לרדת מהאופניים לפני הירידה, לבדוק מה קורה בהמשך ולרכב את הקטע. הסינגל כולל נופים מגוונים, מרחבים פתוחים, יער ות אקליפטוס, רכיבה על גדת נחל  וגם שדות כלניות (בעונה) . בימי גשם, מומלץ להתעדכן דרך חנות לה-מדווש ובמקרים רבים כשהמרכז גשום ורטוב סינגל בארי משמש מפלט אטרקטיבי ומהנה.

לכתבה המלאה על הסינגל

אורית ברנע – היא שטיחונית עם נטיות כבישוניות. יש לה העדפה לטיולי שטח ארוכים בארץ ובמידת האפשר גם מעבר לים. בחיי היום יום, חוץ מלרכוב היא גם ביולוגית ימית עצמאית וכתבת אופניים עם אלפי שורות ב BikeZone ז"ל, אי-ירוק של קק"ל ועוד.